Aslı GİBİDİR

70’lerin Saraçoğlu çocuğu. 92’de Gazi Üniversitesi Grafik Bölümünü tamamladıktan sonra Paris’e gitti. 4 desen defteri ve 5 kutu dia ve 30 kilo çeşitli hurda parçalarıyla geri döndü. 3 sene Ankara’nın Kalesinde kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. Çeşitli karma sergilere ve etkinliklere katıldı. Bir buçuk sene boyunca düzenli olarak ulus ve dışkapı bitpazarlarına gitti. UPSD ve “Temayoktema” grubu üyesidir. Camaltı resimler, keçe, kemik ve teneke heykeller yaptı. Kısa metrajlı filmlerde çalıştı. 3 sene “Arif Takvimi” ekibiyle sivil takvimler yaptı. Kolleksiyonculuk ile hurda, sanat ile zanaat arasında duruyor. Kendi Ankara’sını haritalarda değil, sokaklarda arıyor.

§

Seventies Saraçoğlu child*.

Just after  graduated from Gazi University Graphic Design Department in 1992 went to Paris. Returned back from Paris with four sketchbooks, five boxes of photo slides and thirty kilograms of various junk pieces.

For three years she goes on her works in her studio at Ankara Castle. Joined in some group exhibitions and events. Regularly visited Ulus and Dışkapı  flea market for about one and a half year.

She is a member of UPSD and “Temayoktema” groups. Made paintings with glass-bottom technique, worked and created sculptures with felt, tin and bones. Worked in short length films. Made civic calenders with “Arif Calender” team for three years.

She still stands in between art and craft, collection and junk.  Searching for ‘her Ankara’ not in maps but in streets.

*A very special district apart from general housing pattern of Ankara, the first collective housing builded in Republic of Turkey in 1940s by a German Architecture Paul Bonatz.