Solmaz – Ahmet Güven

DSC01529Ebru ciltli bir Mademe Bovary kitabı, geleneksel bir kilime Madame Bovary’nin sözlerini işlemek gibi geliyor , ya da Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi..

Annem’in resmi adı Bedriye. Ama çevresindeki herkes ona Solmaz diye seslenir. Solmaz onun Nufus kâğıdına işlenmemiş ismi. Solmaz son zamanlarda Televizyon karşısında poşet torbalarını dokuyor. Onlardan kilimler, paspaslar, çantalar ve gazetelikler üretiyor.

Hiçbir yerde görmediğim bu dokumalar bana yaratıcılığın dönüşebileceğini gösteriyor. Tıpkı annemin ismi gibi. Yaratıcılık solmuyor, her koşulda kendine akacak bir yatak, kendini göstereceği yeni bir mecra buluyor.

Annem 1937’de Elazığ’ın Palu ilçesinde yoksul bir hanede doğmuş.  Ailesinden ayrılıp Ankara’daki  yetenek sınavlarından geçip Gazi Eğitim Resim Eğitimi bölümünü bitirmiş. Eğitimi sırasında ve sonrasında yaptığı birçok tablosu olduğunu biliyordum ama birgün elinde kalan bir kaç tablosu ile tahta bir resim çantasını bana verdiğinde, diğerlerinin ya kaybolduğunu ya da zayi olduğunun farkına vardım.  İşlerine ne kendisi ne de biz yeterince değer vermiştik.

Bana verdiği şeyler arasında bir de   Gustave Flaubert’in Madame Bovary’si vardı. Kitabın ebru cildi bana ironik geldi.  Annem’in  o şartlarda bu kitabı  okumuş olması bile mucizevi gelirken, hayatı boyunca Bovarian bir ihtirasla özgürlüğüne sahip çıkması beklenebilir miydi ?

Solmaz başka türlü ışıyabilir miydi ?